נובמבר 2017ראיון עומק עם איש חינוך

החינוך לאלף השלישי- P.T.M. PEDAGOGY FOR THIRD MILANIUM

חינוך לאלף השלישי הינה שיטת חינוך המבוססת על מחקר של עשרות שנים בתחום פיתוח הפוטנציאלים של האדם. מכיוון שהשיטה מבוססת על הכרת החוקים של פעולת המוח האנושי על תפקודיו (הרציונאליים, הרגשיים והאינסטינקטיביים) היא ניתנת ליישום בכל סביבה חינוכית, לא משנה אם מדובר בילד, נער או אדם בוגר. לכולם יכולות פוטנציאליות שניתן לפתח.

 

השיטה הובאה לארץ על ידי רן אורן המכהן היום כיו”ר עמותת פטריציו פאולטי להתפתחות ותקשורת. העמותה מקיימת בין היתר את פרויקט נערי האור לבני נוער בסיכון.

שיטת החינוך לאלף השלישי (PTM) שמאחדת בין הפדגוגיה הרגילה לבין דיסיפלינות נוספות כמו הפילוסופיה, הפסיכולוגיה, הסוציולוגיה ומדעי חקר המוח. פאולטי טבע בין היתר את המונח Inner Design Technology, שהינה דרך של מחקר יישומי שמטרתו לפתח טכנולוגיות פנימיות המסוגלות להוציא מתוכנו את המיטב שלנו. פעילותו הפילנטרופית באה לידי ביטוי בשתי קרנות שונות, אחת הנושאת את שמו – קרן פטריציו פאולטי להתפתחות ולתקשורת – והשניה קרן עץ החיים.

קרן פטריציו פאולטי, שנוסדה על ידי מר פטריציו פאולטי, מחוייבת לגילוי מודלים חדשים של ידע, התומכים בהתפתחות האנושית, מתוך פרספקטיבה של למידה מתמשכת (lifelong learning). משימתה של הקרן היא לפתח תכניות חינוכיות מבוססות מבחינה מדעית, על מנת שתסייענה לדור הצעיר להתמודד באופן מוצלח עם שינויים ועם הסביבה החברתית. הקרן שואפת לחזק ולעודד את הקהילות השונות, כשהיא מקדמת רווחה מקפת: מבחינה פיזית, רגשית, מנטלית וחברתית. הקרן רואה בבתי ספר כלי אפקטיבי לשיפור איכות החיים.

במשך 14 שנה ניהלה קרן פטריציו פאולטי מחקר פורץ דרך בתחום מדעי חקר המוח והפסיכו-פדגוגיה, תוך שיתוף פעולה עם רשת רחבה של מדענים ואוניברסיטאיות מדרגה ראשונה (אוניברסיטת בר אילן בישראל, לה סאפיינסה ברומא שבאיטליה), זאת במטרה ליצור מודלים חינוכיים חדשים ויעילים. שיטת החינוך לאלף השלישי מוגדרת כחזון מקיף של למידה, המצדד בהתפתחות ובצמיחה אישית ואינטלקטואלית, דרך התמיכה בגילוי הכישורים והשאיפות של כל אחד. השיטה שואפת, אם כך, להעניק יכולות ייחודיות לחיזוק מערכות היחסים בין בני אדם.

 

עקרונות מנחים:

הקרן פועלת בהקשר בינלאומי ועקרונותיה המנחים מוגדרים על ידי שלושה גופים: אונסקו, ארגון הבריאות העולמי והאיחוד האירופאי.

אונסקו: החינוך, במובן של העברה, רכישה, יצירה ועיבוד של מידע, ידע, יכולות וערכים, הוא שלב מהותי בהתפתחות בת-קיימא.

ארגון הבריאות העולמי: עלינו לקדם את הרכישה וההעצמה של היכולות הקוגניטיביות, הרגשיות והחברתיות, אשר מאפשרות לבני האדם לפעול בצורה מיומנת הן ברמה האישית והן ברמה החברתית (1993).

האיחוד האירופאי: אחת ממטרותיו של האיחוד האירופאי היא קידום רווחת האזרחים שלו, זאת בין היתר דרך התאמת תהליכי החינוך וההכשרה לצרכי האזרחים בכל שלבי חייהם (ליסבון 2000), תהליכים שנועדו לשפר את הידע, את היכולות והכישורים, ברמה האישית, החברתית והתעסוקתית (2001).

מטרות:

לשפר איכות חיים על ידי שיפור מערכות היחסים בין בני אדם.

לעודד ראייה כוללת ומקיפה לחיים.

לעזור ולחזק את תהליך הלמידה המתמשך.

ללמוד את האדם ואת הפוטנציאל הטמון בו דרך מחקר מדעי ופסיכו-פדגוגי.

להעלות את זמינות הכישורים אשר תומכים בתהליך הלמידה המתמשכת (Lifelong learning) ובחינוך לאורך כל החיים.

לעודד את הכבוד וההערכה לכל גבר אשה וילד, בנוגע לאורח חייהם והפוטנציאל הגלום בהם.

להכשיר מבוגרים על מנת שיוכלו לסיוע לילדים בתהליך ההתפתחות והגדילה שלהם.

לשפר את יחסי הגומלין בין ילדים לבין סביבתם.

להעניק גישה חופשית לחינוך וללמידה איכותיים.

לתמוך בזכות לחופש והגדרה עצמית של כל אדם באשר הוא.

פטריציו פאולטי הוא מרצה בעל שם עולמי ומומחה באימון הנעתי (מוטיבציונלי), אשר מקדיש את עצמו כבר מזה 30 שנה לפיתוחם של רעיונות וכלים מתחום החינוך וההדרכה ולשיתופם עם הקהל הרחב.