דצמבר 2017יוגה ומינדפולנס (קשיבות)

שני זילברשטיין –

ליווי והדרכת מונטסורי לגנים ולהורים

האתר: homestart.co.il

shani@homestart.co.il

מיינדפולנס במונטסורי

מאת שני זילברשטיין

המושג מיינדפולנס נפוץ בימינו כפרקטיקה המורידה חרדה ומרגיעה את המערכת. המגזין פסיכולוגיה

היום מגדירה אותו כמצב של תשומת לב פעילה מכוונת לכאן ועכשיו. כשאתה ״מיינדפול״ אתה מתבונן ברגשות ומחשבות שלך מרחוק מבלי לשפוט אותם לטוב או לרע. במקום לתת לחייך לעבור אותך, מיינדפולנס זו דרך לחיות את הרגע ולהתעורר לחוויה.

עם כל הגירויים שסובבים את הילדים בימינו, מה יותר חשוב מלתרגל איתם לחיות את הרגע, להתבונן ברגשות ובמחשבות שעולות ללא שיפוטיות, לנשום בקצב אחיד וכך להיות רגועים יותר, מרוכזים יותר ומחוברים יותר לעצמם ולסביבתם?

 

הנושא של מיינדפולנס אינו חדש, מריה מונטסורי זיהתה אותו לפני עשרות שנים וגם מראה לנו דרך לשלב אותו בחינוך. בעיניי, כל חינוך מונטסורי הוא תרגול מיינדפולנס אחד שלם.

הדרך בה אנו מציגים את ההדגמות/הקניות דורשת מהילד ומהמדריך להיות נוכחים ברגע ומרוכזים בו, בקרת הטעות הקיימת כמעט בכל תרגיל מזכירה לילד להתרכז בעשייה שלו, מעגל למידה של 3 שעות רצופות מאפשרת לילדים לבנות ריכוז ולהעריך את יכולת הריכוז שלהם מפעם לפעם.

כמו כן, משחק השקט והליכה על הקו הם תרגילים שדורשים מהילד להחזיר את המחשבות שלו פנימה ולפתח מודעות ושליטה בגוף ובמפגש שלו עם הסביבה. בתרגילים של כישורי חיים אנחנו רואים סדר, קצב, תהליך, מודעות, דיוק, גוף שכולו אסוף תחת הקריאה של המיינד לפעול. התרגילים האלה מזכירים תרגול של יוגה, בו עצם ההוויה השלמה של המתרגל בתרגיל עצמו מפתחת בו יכולות, כוח, גמישות ורוגע.

יש בעולם הרבה מסגרות מונטסורי שמעוניינות לשלב תרגול של מיינדפולנס בקוריקולום. אני מוצאת שאין בזה צורך: ילד מונטסורי מתרגל הוויה של מיינדפולנס בכל פעילות בה הוא עוסק במשך יומו בסביבה, מונטסורי קראה לזה נורמליזציה: התופעה בה ילד נוכח כל כולו ברגע, מתחבר לעשייה שלו ונהנה ממנה ממקום עמוק, רגוע ושלו.

 

Psychology Today. Psychology Today. n.d. Website. 9 May 2012. http://www.psychologytoday.com/basics/mindfulness.

 

Lillard, Angeline S. “Mindfulness Practices in Education: Montessori’s Approach.” Mindfulness 2.2 (2011). Web document. 9 May 2012.
http://www.montessori-science.org/Lillard_mindfulness_in_education_montessori_approach.pdf.