חדשותספטמבר 2018

תמונת מצב למערכת החינוך האלטרנטיבית

חינוך מונטסורי

7 בתי ספר יסודיים פרטיים

בית ספר אחדממלכתי-דתי.
28 גנים

7 פעוטונים.

חינוך דמוקרטי

25 בתי ספר ,רובם יסודיים

8 בתי ספר רשמיים, היתר מוכר שאינו רשמי.

חינוך וולדורף(אנתרופוסופי)

25 בתי ספר יסודיים

6 תיכונים

כמאה גנים.

חינוך דיאלוגי

3 בתי חינוך לתלמידי א’-ח

כל המוסדות מוכרים שאינם רשמיים.

* בנוסף לבתי הספר הנזכרים לעיל, יש לציין את ביה"ס הפרטי קינג סלומון בכפר הירוק

ואת "זרקור" בנס ציונה.

כפי שאמרנו ,מהפכות מתחילות מהשטח…

לקות + למידה = יזמות ויצירתיות

כאשר קראתי את הראיון שערך שחר בן פורת במגזין ביו של עיתון הארץ עם אודי מירון, לא יכולתי שלא להיזכר בימי בית הספר של בני הצעיר….

אודי מירון, מנכ”ל ענני תקשורת, דיבר בכנס שערכה אגודת ניצ”ן.

מירון, שהיה תלמיד עם לקות למידה וגדל במערכת החינוך של שנות ה-60 מספר על הקשיים ההתמודדות וההצלחות, מול מערכת אשר לא ידעה לעכל ילדים כמוהו.

מי שעודדה אותו הייתה אמו שקראה לדבריו את היכולות שלו בעיניו ולאורך כל הדרך אמרה לו “אל תקשיב להם ,הם לא מספיק חכמים להבין אותך”…..

על אף הצלחותיו הרבות בשדה העסקי והספרים שכתב, מסתתר בין השורות בראיון כעס  על מערכת החינוך ,אשר לדבריו ממשיכה לדרוש מהתלמידים את מה שדרשו ממנו בעבר.

“המציאו מקצוע שנקרא תלמיד, המשתמש במספר מוגבל של יכולות של המוח. יש למוח 90 יכולות שונות ,ומספר היכולות שהמוח משתמש למקצוע ה”תלמידאות” הוא די מוגבל. מדובר בשינון מסוג כזה או אחר, פתירת תרגילים, וזהו. הכישורים שאנו כן נדרשים אליהם לא נמצאים בבית הספר, אלא באים לידי ביטוי יותר בהפסקות, באינטרקציה בין הילדים. כל מי שנמצא בעסקים יודע כמה חשוב הקשר האישי הכריזמה, היכולת לשכנע היכולת להתחבר לעורר אמון.איפה הן באות לידי ביטוי בלימודים עצמם?”.

הבעיה הגדולה נמצאת אצל אותם ילדים שאין בסביבתם מי שמעודד אותם. מה עם אותו ילד שתנאיו דומים לאלו שהיו שלי שלא היה מי שייתן דחיפה? אולי כל חייו הלכו למסלול סתמי לא מאתגר, רק כי מישהו החליט שבמקצוע שנקרא תלמיד הוא לא טוב”. כאשר קוראים את הראיון מבינים את תחלואי המערכת טוב יותר…אבל גם אופטימיים לגבי סיכוייו של הפרט…

בברכה, שלומית.