הורים במונטסוריפברואר 2018

מירב שרייבר

  meirav.schreiber@gmail.com

להיות ההורה שמחנך את ילדו בנוכחותו

אף פעם לא ישבתי על שולחן עם כסא כדי להכין שיעורי בית. אם הייתי ילדה בחינוך מונטסורי הדבר היה מובן יותר ואף היו ניתנים לי עזרים רבים יותר כדי ללמוד על השטיח בנוחות. ובכל זאת העדפתי לשבת על הרצפה ולקרוא, ולכתוב ולהעתיק. כך יכולתי לשנן טוב יותר את לימודי. תוך כדי שגופי מצא תנוחות נוחות ועיני יכלו להביט ב – 360 מעלות ולא רק על הקיר הלבן שעמד מולי כשישבתי על שולחן הכתיבה. כך מצאתי כל מיני עזרים על השטיח שכנראה עזרו לי באותו הרגע להבין דבר מה. וגם אם לא היה הייתי יכולה לבחור את מה ללמוד לפחות הרגשתי חופשייה בחדרי הקטן לגלות איך אני רוצה ללמוד.

עבור הורים רבים, חינוך טוב הוא תוצאה של מישהו גדול שאומר למישהו קטן מה לעשות, של מישהו שיודע יותר ומישהו שיודע פחות, של מישהו שצריך לתת ומישהו שאמור לקבל. בלטינית חינוך משמעותו להוציא החוצה את האמיתי מהאדם. אבל מי פה יודע לטינית? אז בואו נשחק קצת עם האותיות ונגלה שבתוך חינוך מסתתרת לה המילה נוכח. כן, זה כל מה שמתבקש. להיות נוכח. כשהורה או מחנך בסביבה לימודית נמצא בנוכחות מירבית גם הנוכחות של התלמיד מופיעה. אפשר לקרוא לכך רזוננס.

וכשאדם בכל גיל מתגלה בנוכחותו מתגלים בו גם איכויות מיוחדות נוספות. נוכחות היא כמו טעם בסיס של גלידה ולה ניתן להוסיף טעמים רבים. סקרנות, וחוכמה, יצירתיות וחמלה, תבונה והומור ועוד ועוד. אז תתארו לעצמכם סביבה עשירה באפשרויות חקירה כה רבות, סביבה שרק מחכה שילדים ומחנכים נוכחים יגיעו אליה ויגלו את עצמם דרכה.זה מה שקורה בסביבה המונטסורית וזה יכול לקרות גם בבית הפרטי שלכם. איך?

לעשות פחות ולהיות יותר – לצאת מהאוטומט שמחנך צריך לדבר הרבה, להסביר הרבה, או בקיצור לחפור.

ללמוד להתבונן – זה לא כזה פשוט. אנחנו רגילים להסתכל ולחשוב תוך כדי ולתכנן תוכניות והעיניים פשוט נמצאות שם בתפקידן השטחי ביותר. להתבונן משמעו להביט בתבונה על הילדים שלכם. הרבה פעמים אני פוגשת הורים שכשהם באמת מתבוננים הם מגלים שהילד שלהם שעד היום רבו איתו שילד לחוג טניס או קרטה בעצם מתעניין מאד במוזיקה, כי בקליניקה שלי הוא נחשף לכלי מוזיקה רבים.

להדגים במקום להסביר רק במילים – רוצים לחנך  או להוציא מילדכם את הנימוס? את השלווה? את כוח ההתמדה? הדגימו להם בהתנהגות שלכם אתם. כך אתם מחנכים אותם בנוכחותכם.

לבצע עם הילדים פעולות רבות של היומיום – הנוכחות שלנו גדולה יותר כאשר אנו עסוקים בפעילות עם הגוף. כשאנו חותכים סלט, שוטפים כלים או שיניים, מנקים את הבית, מסדרים את המדף. תנו לכם ולילדים שלכם רגעים נפלאים שכאלו כל יום, כמה פעמים ביום ותגלו איך הנוכחות של ילדכם גדלה.

חינוך הוא לא עונש הוא מתנה – אוף, אני צריכה לחנך את הילדים שלי, הם כל כך לא מחונכים… הורים רבים מרגישים משא כבד כשהם צריכים לחנך את ילדיהם רק משום שהמילה קיבלה מדור לדור משמעות רחוקה כל כך ממה שהיא באמת. זה כבוד גדול לחנך דור חדש.

בהצלחה!

www.meiravschreiber.co.il