הורים במונטסורייוני 2018

מירב שרייבר

  meirav.schreiber@gmail.com

כשהמשפחה מסודרת הילדים מסתדרים

כמדריכת הורים פעמים רבות אני חושבת ביני לביני שאם הילד והוריו היו נחשפים לגישת החינוך המונטסורית בעיות התנהגות רבות היו נחסכות ומוצאות פתרון. הגישה דוגלת בעצמאות, בסדר, בהיררכיה של פעולות בתרגילים השונים שהילדים בוחרים המותאמים בגודל ובאתגר לפי הצרכים שלהם. מדריכי המונטסורי בודקים כל פעם מהו השלב הבא הטוב דיו עבור ילד מסויים ורואים בכל ילד אינדיבידואל עם צרכים ייחודיים.

בגישת החינוך המונטסורית קיימת משמעות רבה לסביבה החינוכית שמאורגנת בדייקנות ובמחשבה מדעית שתהה מותאמת לילד ולמימוש הפוטנציאל שלו בכל התחומים, החברתי, רגשי, אינטלקטואלי ורוחני. על פי הגישה הסביבה מגלה את הילד. בדיוק כמו במחקרים האחרונים באפי – גנטיקה, הסביבה משפיעה על אילו גנים יתפתחו ואלו ישארו כבויים בדי.אנ.אי של התינוק. כל אדם הוא תוצר של תורשה ושל סביבה.

מכך אנו יכולים בקלות להסיק עד כמה חשובה הסביבה על התפתחות מייטיבה של הילדים שלנו, במיוחד כשהילדים שלנו נמצאים במערכות חינוך מגיל 3-18 ואף לפני גיל 3. גם אינכם יכולים לשלוח את ילדכם לחינוך מונטסורי כדאי לבדוק כיצד הסביבה החינוכית שבחרתם עבור ילדכם יכולה לאפשר לו את התנאים הטובים ביותר להתפתחות רגשית, חברתית ומנטלית בריאה. איך נראית הסביבה בגן, איזו הרגשה נותנים לכם אנשי החינוך שבסביבה וכדומה…

כמו כן בדקו כיצד סביבת החינוך הזו תואמת את הילד שלכם. לעיתים קרובות נשלח את שלושת ילדינו לאותו גן פרטי או גנון כי הגננת כבר מכירה את האח הגדול. אך לרוב אני שומעת שהגן הזה אינו מתאים לאח השני או לאחות השלישית. כפי שהגישה המונטסורית פועלת, יש לעקוב ולהתאים לכל ילד את תנאי הלמידה המתאימים לו ביותר. חשבו על כך לפני ההרשמה לשנה הבאה.

מסתבר שגם במשפחות סדר נכון יכול להוות כר תמיכה עבור הילדים להתפתחות תקינה. כשאני פוגשת הורים או משפחות בקליניקה אני בודקת גם עם ההורים והילדים היכן הילד יכול להרגיש הכי טוב בסדר המשפחתי, בסביבת המשפחה.

כשיש סדר, האהבה זורמת. כך מערכות היחסים במשפחה שלכם צריכות סדר מסוים ואני אוהבת להעזר בבדים שאתם רואים בתמונה כדי ליצור את הסדר ולהרגיש איך הוא משפיע עלינו. תוכלו לראות בתמונות את הבדים מסודרים בסדרים שונים. הביטו וחושו באיזו תמונה ברור לכם מי ההורים ומי הילדים. איפה העבר ואיפה העתיד.

העקרונות של סדר במשפחה הם פשוטים: היררכיה, כרונולוגיה ושייכות. מי בא לפני מי. מה שייך למי ולאן. אלו גם העקרונות שנגלה בתרגילי המונטסורי בגנים מונטסוריינים. במשפחה כדאי שההיררכיה תהיה ברורה. האב בא לפני הבן והאם באה לפני הבת.

ההורים נותנים והילדים מקבלים. זה שתומך בא לפני זה שנתמך. זה שבא קודם הוא זה שיש לו את המשאבים לתמוך. זה שבא קודם מאפשר לזה שבא אחריו להצליח. לכן כה חשוב לעבוד בגנים בקבוצות רב גילאיות. הגדולים מהווים דוגמא לצעירים ונותנים להם את הידע שרכשו קודם. הצעירים יתנו הלאה לקטנים מהם כפי שהילדים שלנו יתנו לילדים שלהם, לנכדים שלנו.

כשמסתכלים דרך המשקפיים של הסדר, רואים שהוא נמצא ונדרש בכל מקום. במערכת ארגונית, משפחתית ופרטית אצל כל אדם וילד. מה היה קודם ומה יש עכשיו. מי היה קודם ומי נמצא עכשיו, מה עשיתי קודם ומה אני עושה עכשיו. איזה בני זוג היו להורים קודם. מי הילד הבכור ומי הקטן.

לעיתים לאחד ההורים יש חסך או בעיה ולכן הילד קולט את זה ומתגייס לעזור רגשית להורה זה. כך התפקידים עלולים להשתנות. וסדר מבולבל זה ממשיך בהעברה בין דורית. הילד הופך להיות זה שנותן להורה, תומך בו. וזה גדול עליו.

סדרים מעניינים שהתגלו במשפחות מראות לנו שכדאי לגבר להיות מימין לאשתו. שהורים ניצבים מאחורי הילדים ותומכים בהם מאחור. שאחים ואחיות ניצבים זה ליד זה כשהבכור מימין ומשמאלו האחים לפי גילם (כולל הפלות). ושברור איפה העבר ואיפה ההווה. ופניהם של הילדים פונים אל עתידם.

אז אפשר להתחיל את הסדר מכל מקום. ללכת להדרכה או טיפול ו”לסדר” את המשפחה. או לסדר את החדר של הילד, או לסדר את תרגיל המונטסורי שאתם רוצים לנסות איתו מחר. מאיפה שלא תתחילו תרגישו שמשהו משתנה במרחב בו אתם חיים. בהצלחה.

www.meiravschreiber.co.il