דנה גבאי

ravitga@gmail.com

שם המדור : “מבט על” …

שמי דנה גבאי, באוקטובר אהיה בת 10. אני עולה לכיתה ה’ בבית הספר “נוף ילדות” במקווה ישראל .

אני מנגנת בפסנתר ובהרכב מוסיקלי, נמצאת בחוג תיאטרון, נפגשת עם חברים וחברות, אוהבת להיות עם אחותי הקטנה שאגב, גם היא “ילדה מונטסורית” .

מגיל שנתיים אני במסגרות מונטסוריות ולא הייתה לי התנסות מסגרת “רגילה”. יש לי חברים וחברות במסגרות שונות ומגוונות ואני יודעת על שיטות לימוד האחרות .

אני מאוד אוהבת ללמוד דרך חוויות והתנסויות ובכיתה שלי יש לי את היכולות לעשות זאת . בכיתה מונטסורית, יש המון דברים שונים מכיתה רגילה. דבר ראשון, אין לנו לוח, אנחנו לא יושבים מול מורה. אנחנו מנהלים את סדר היום שלנו, כמובן עפ”י הנחיות שנקבעו מראש. יש לנו “מצע” זוהי הדרך שלנו לזכור מה המטלות השבועיות שלנו, איזה חומר אנחנו אמורים ללמוד ולתרגל. אנחנו מחויבים לסיים את המצע בזמן ! מי שלא מסיים “משימות עוקבות” במהלך היום לא יוצא החוצה, וזה ממש לא כייף, אחד הדברים המהנים ביותר הוא לשהות מחוץ לכיתה, אנחנו ממוקמים באזור “כפרי” עם מרחב מאוד גדול, ירוק, מלא צמחיה ומתקנים למשחק מהנה בחיק הטבע . חוץ מהמרחב הגדול בחוץ, העיצוב והצבעוניות של הכיתה בה אני לומדת מאוד מיוחדים. הצבע הכחול הבהיר (מעין תכלת) והצבע האפור, מאוד בולטים בכיתה, צבעים המסמלים שלווה ורוגע, משתלבים מאוד עם כל הצבעוניות של העזרים הלימודיים בהם אנו משתמשים ואכן, הכיתה שלי מאוד שלווה. צבע נוסף שבולט בחדר חשבון, הזהב . את העזרים בחלל זה, ניתן לזהות עפ”י גודלם וצבעם . בחלל שפה, כל צבעי הקשת, הקירות בתכלת אפור, המדפים והשולחנות בצע עץ וכל השאר מגוון וצבעוני והסיבה היא, לאפשר סביבה יצירתית מעניינת עבור התלמידים באופן שלא תשתלט על החלל אבל תהייה שונה, תאתגר ותגרום לתלמידים לתרגל שפה/קריאה/חקר. צבע העץ, חום, מסמל בית, אהבה, סביבה נוחה ותחושה של חום ובטחון. החלל באזור הגיאומטריה הוא צבעוני ומעניין, באופן שבו העזרים הלימודיים בולטים והמעטפת של הקירות והמדפים מאוד שלווה. ישנם חדרים נוספים הצבועים בצבע לבן אפרפר וזאת כדי לא להעמיס כאשר התלמיד עובר בין חדרי החלל הכיתתי .

כיתה מונטסורית מאוד גדולה ומרווחת, החלל מאפשר לעבור ממקום למקום בנוחות, אפשר לשבת היכן שרוצים, לבצע משימות על שטיחונים שתמיד צבעם אחיד וחלק, שולחנות עץ נמוכים עם שרפרפי ישיבה, המון כריות ופופים צבעוניים באגף הקריאה וכמובן בעבודה משותפת בקבוצה סביב שולחנות וכסאות עץ. הושקעה מחשבה רבה בשילוב של כל הריהוט, הסדר הנבחר במיקום שלהם בכיתה והצבעוניות. המטרה הייתה שבאמצעות השילוב ביניהם  לגרום לתלמידים להרגיש נוח בסביבת הלמידה שלהם על מנת שיגיעו לתוצאות ולהישגים גבוהים .

כל אגף מוגדר ללמידה בנושא מסוים, התלמידים מגיעים לשיעורים עם ה”מצע”. ולא זזים בחלל הלמידה בלעדיו ! באמצעותו אנחנו מתכננים את היום ואף יודעים מה התוכנית הלימודית שלנו לכל החודש. כמו כן, ישנו דף “תכנון שבועי” המהווה מעכב על משימות השבוע . המקצוע האהוב עלי הוא אנגלית, מכיוון שאני מרגישה שיש לי את היכולת להבין מילים ומשפטים בצורה טובה וקלה .

אני באופן אישי, ממש נהנית ללמוד ולשהות בביה”ס, שעות הלימוד שלנו הן בין 08:15-16:30 במשך 5 ימים בלבד. זה מקנה לנו חופש וזמן איכות עם המשפחה ביום שישי. גם החופשים שלנו הם הרבה יותר קצרים, לעומת מסגרת חינוך רגילה. אני מוצאת את עצמי המון פעמים מתגעגעת ומשתוקקת לחזור ללמוד ולהיות עם חבריי לכיתה .

האזור האהוב עלי בכיתה הוא ״חדר חוגים״, הממוקם בסוף כיתה, צבע החלל לבן, שקט ונעים להשהות בו, מתקיימים בו שעורי אומנות שבהם אני מאוד נהנית וגם שיעורי כישורי חיים .

כמו כן, כל המפגשים מתנהלים בחלל זה. הראשון בתחילת היום והמפגש השני בצהריים .

שמחתי לשתף ולחשוף אתכם לסביבה מונטסטרית מנקודת מבט שלי כתלמידה, להדגיש את הפרטים שתורמים לי ללמוד בצורה נעימה ויצירתית. ההורים שלי תמיד אומרים שחשוב להגיע להישגים טובים אבל, הדרך חשובה יותר מהכל ! צודקים .

נתראה במדור הבא,

עד אז, בהצלחה בשנת הלימודים הבאה לכל התלמידים וילדי הגן .

דנה גבאי .