הורים במונטסוריספטמבר 2017

מירב שרייבר

  meirav.schreiber@gmail.com

איך הסביבה בה אנו חיים משפיעה על חיי המשפחה?

אני כותבת לכם אחרי חופשה באיטליה, מקום היוולדה של מריה מונטסורי. איטליה ידועה באופן המופתי בו הסביבה מותאמת לחיים טובים עבורנו. מסעדות רבות סגורות בין ארוחת הצהריים לארוחת הערב מכיוון שאלו לא השעות שעלינו לאכול ארוחה מלאה.

בחנויות הפרות וירקות יש להמתין בסבלנות עד שהמוכרת תבחר בידה את הירקות הטריים אחד אחד ותניח אותם בסבלנות וכבוד בתוך שקית הנייר. המוצרים בחנויות מאורגנים על פי צבעים וכמויות שנוחים לעין וליד. בכל עיר הכל כל כך נעים בגלל הסדר והארגון שמגרה כל תייר לשוב עוד פעם לאיטליה. משהו שם פשוט נעים לגוף ולנשמה.

לא פלא לכן שהסביבה שגישת מונטסורי מארגנת כה יפה ומגרה לילדים ללמוד ולהתפתח בה. הסביבה משפיעה עלינו עוד לפני שאנו נולדים. כיום גם הביולוגיה מגלה לנו שאנו מושפעים חמישים אחוז מגנטיקה וחמישים אחוז מהסביבה בה גדלנו. הסביבה היא כל מה שסובב אותנו החל מהאוכל שאנו אוכלים, מהבגדים שאנו לובשים, מהחדר בו אנו גרים, החפצים הסובבים אותנו, הרגשות של האנשים שסובבים אותנו.

אני זוכרת שכשהייתי בהיריון והתגוררתי באיטליה המורה שלי לפסיכולוגיית טרום לידה של העובר הציע לי ללבוש בגדים צבעוניים במקום השחורים שנהגתי ללבוש. הצבעים, הטבע, היופי וההדר כולם משפיעים על התינוק שבבטן. לא להאמין הא?

מה זה בעצם אומר שהסביבה משפיעה עלינו? האם היא תומכת או לא תומכת בחיינו? האם היא נותנת לי תחושה של הרמוניה? האם אני עסוקה כל היום להזיז חפצים ממקום למקום ואני רק מתרגזת מזה? האם יש חפצים בחדרי הילדים בערימה ואני רק רבה איתם שהחדר מבולגן? האם הילדים יודעים בכלל מה המקום של כל משחק בחדר שלהם? האם בן הזוג יודע איך להניח את הסירים במטבח?

מה אנחנו רואים כשאנו מתעוררים בבוקר? איך המטבח שלנו נראה? האם אנחנו צריכים לחפש כל דבר במשך כמה דקות כדי להתחיל לבשל? האם הסביבה בה אנו מגדלים את הילדים שלנו תומכת בצמיחה שלהם? בגיל שלהם? ביכולות ובתחביבים שלהם? אם נרצה שהקטן כבר יתלבש לבד האם דאגנו לכך שיבחר בקלות את בגדיו?

איך הייתם רוצים לראות את הבית שלכם כשאתם קמים בבוקר? האם תרצו להקשיב לשירת הציפורים? האם תרצו רעש של עיר? האם תעדיפו תאורה עדינה או מוארת? וילונות או חלונות פתוחים? כשאתם שבים הביתה מהעבודה מה אורח החיים המועדף לכם? אם אתם צריכים להרגע חצי שעה לפני שתתפנו לחיי המשפחה, האם יש לכם איפה לעשות את זה בנעימים? שהרי אם אין, סביר להניח שהתסכול יצא על בני משפחה אחרים.

דמיינו שאתם גרים במקום שבו כל דבר שקשור לסביבה שלכם תומך בחיים שלכם ושל המשפחה שלכם. הריחות, הארכיטקטורה, הנעימות שבה אתם פוגשים חברים או שכנים, המקומות שבהם אתם מוצאים שקט, הקולות שאתם שומעים, המוזיקה, התאורה, ההצללה והמרחבים השונים לפעולות השונות של היום שלכם.

מה עם השכונה שבה אתם גרים, האם קל לכם לצאת לקניות, ללכת או לרכב על אופניים, או לנהוג למקום העבודה או בתי הספר והגנים של הילדים? או שאתם מסיימים את היום גמורים ואין לכם זמן לבלות יחד כי זמן רב לוקח לתנועה ממקום למקום. מה תומך בחיים שלכם ויהפוך אותם ליותר נעימים לכל בני המשפחה לחיות בה? איפה אתם מגישים את האוכל למשפחה ולחברים בבית? האם אתם אוהבים לגור על הקרקע או בקומה גבוהה ולהביט על כולם מלמעלה?

האם אתם צריכים מקום לרקוד בו? מקום שבו לילדים יש מרחב משחק משלהם בנבדל מהמבוגרים או ביחד? מה אתם צריכים לשנות כדי שחייכם יהיו מאורגנים, שכל מה שצריך לפעול בחיים שלכם יפעל ביעילות. החשמל, המים, הצרכים השונים של בני המשפחה.

מה תומך בכולכם להרגע? אולי כל ילד ומבוגר במשפחה זקוק למרחב אחר, לצבעים אחרים? מה הופך אתכם ליותר שמחים ורגועים? האם חדר הילדים צריך להיות קרוב אליכם או רחוק מכם כדי שתהיו רגועים בשנתכם?

בחינוך המונטסורי הסביבה הלימודית תומכת בדיוק כך בילדים שלכם. האם אתם יכולים לחוש כיצד סביבה מאורגנת, מסודרת ומאפשרת לכל בני המשפחה להרגיש בבית, תשפיע על החיים המשותפים שלכם?

מי שיוצא לשבוע מדיטציה נוסע למקום שקט שבו הסביבה תומכת בעשייה שלו. מי שיוצא לעבוד במשרד הייטק יוצא לסביבת הייטק שתומכת בעבודה זו, במרכזים המאורגנים לכך. עכשיו דמיינו שהילד שלכם שב הביתה מבית הספר. איזו סביבה תתמוך ביכולת שלו לשבת וללמוד? מה יתמוך בפגישות המשפחתיות שלכם? האם חדר טלוויזיה או חדר עם כריות ופינות קריאה ומשחק לגילאים השונים?

אחד הדברים שאתם יכולים לעשות כמשפחה הוא לשבת ולכתוב או לצייר עם הילדים את סביבת המגורים שכל אחד מכם זקוק לו ולראות כיצד אתם יכולים לעזור זה לזה לארגן סביבה שכזו. תעשו סבוב בבית וכל אחד מכם יתאר איך הוא מרגיש בכל חדר.

האם כשאני נכנסת לחדר של אחותי הקטנה אני מרגישה שמחה או שאני נסגרת, או רוצה מיד לצאת כי יש בלאגן גדול? האם כשאני נכנס לחדר העבודה מתחשק לי באמת לשבת ולעבוד על שולחן העבודה או שערימות הדפים דוחה אותי?

תרגיל נוסף שתוכלו לבצע בבית, זה למצוא לכל חפץ בבית את המקום שלו, ואם אין לו מקום יתכן וכבר אינכם זקוקים לו יותר ויש מישהו שזקוק לו יותר במשפחה אחרת. כשנכנסים לסביבת חינוך מונטסורית רואים מיד שכל ילד יודע להחזיר למקום את החפץ שלקח. מדוע? כי יש לו מקום. ויש לו מקום מיוחד משלו. כל כך הרבה כבוד. והכבוד הזה אל החפצים הוא כבודם של הילדים הוא כבודם של היחסים שבין אדם לחברו. הכבוד הזה יעבור אליכם, אל היחסים שביניכם.

כשנגדל את הילדים שלנו, הדור הבא, עם מודעות לסביבה בה הם חיים, הם יגדלו עם מודעות לסביבה הרחבה בה הם חיים: לטבע, לאקלים ולכדור הארץ כולו כדאי לנו.

אז קדימה לעבודה, ושיהיה בכייף!

מירב שרייבר,

תרפיסטית בתנועה ומדריכת הורים

www.meiravschreiber.co.il