מאמרים ספטמבר 2017ספטמבר 2017

ירון יעקב

jacobyaron@gmail.com

גינת הירק היא סביבה אשר אמורה להיות דומה בדיוק לסביבת הגינה הביתית – מיקרוקוסמוס של העולם

(סביבה אשר דומה לסביבה האמיתית רק בקטן)

היא מאפשרת למוח הסופג של הילד לספוג עם כל החושים וללא מכשולים,

הכלים והתרגילים מותאמים לגודל כף ידו של הילד ורק תרגיל אחד מכל סוג (בכדי לעודד סבלנות).

גינת הירק היא חלק בלתי נפרד מכיתת הגן והיא פתוחה לעבודה במשך כל זמן מעגל העבודה-(הזמן שבו הילדים נמצאים בתוך הגן ועובדים/”משחקים” ללא הפרעה).

בגינת הירק נמצא בדרך כלל מדריך אחד (אשר יודע ומכיר כל פריט בגינה) ולכן צריכה להיות הגבלה בכמות הילדים שיכולים להיכנס ולעבוד בבת אחת בגינה-( דוגמה: אם יש מקום רק לשמונה ילדים אז אפשר להכין שמונה צמידים שיהיו תלויים בכיתה ומי שלוקח צמיד יכול לצאת לגינה, כאשר נגמרים הצמידים אין אפשרות לצאת עד שילד אחר מחזיר את הצמיד ואז מי שהיה בכיתה יכול לקחת את הצמיד ולצאת במקומו)

הגינה צריכה להיות כמו הכיתה וכמו החצר בבית : נקייה,מזמינה,מסודרת ומאורגנת בחכמה ומתאימה לשלב ההתפתחותי של הילדים ולהכיל אתגרים, שכן ללא אתגרים בטחון עצמי לא יכול להיבנות.

הפעילויות צריכות להיות פעילויות אמיתיות עם תועלת אמיתית, מסודרות בסדר הגיוני, על מדפים נמוכים, ועם כלים אמיתים בכדי שהילד ילמד לעבוד עם כלים אמיתים של העולם האמיתי (כוס מפלסטיק עם ציור קו המים עליה לעולם לא תלמד את הילד כמה שוקלים מים אמיתים ומה יקרה אם ירים את הכוס מהר מידי )

 

ואם לא הדגשתי מספיק את השימוש במושג “אמיתי” קבלו ציטוט של מריה מונטסורי:

 

כשאנחנו נותנים לילדים דברים אמיתים של העולם האמיתי, אנו מצפים לראות שמחה והתענגות על השימוש בהם. אך למעשה אנו רואים הרבה יותר מזה. כל האישיות של הילד השתנתה, וסימנים ראשונים של זה היו עמידה על זכות העצמאות. זה היה כאילו הילד אומר: אני רוצה לעשות הכל בעצמי. עכשיו, בבקשה אל תפריעו לי. – מריה מונטסורי מספרה המח הסופג (Absorbent Mind) עמוד 170

הגינה יכולה להכיל:

 

אזור של ערוגות ירק וצמחים שונים

 

מוזיאון טבע לאומי

 

בריכת דגים

 

חממה

 

קומפוסטר

גל והצנונית

רעיונות לתרגילים בגינה:   

 

1)  זריעה של זרע :

 

על המדף מונח מגש ובו קופסא עם זרעים, כף גינה קופסא עם אדמה ומזלף קטן,

בערימה בצד מונחים עציצים קטנטנים מחרס. שואלים את הילד ” רוצה לזרוע זרע של עגבניה”? אם הוא רוצה מדגימים לו איך נושאים את המגש לשולחן איך חוזרים לקחת עציץ חרס *בשתי ידיים כמובן* ואז מדגימים איך פותחים את הקופסא וממלאים בעציץ אדמה עד הקו בעזרת הכף, איך עושים גומה קטנה עם האצבע, פותחים את הקופסא של זרעי העגבניה לוקחים בזהירות זרע אחד וזורעים אותו בגומה ומכסים, לוקחים את המזלף ממלאים מים, משקים ומניחים באיזור מוצל.

מחזירים את כל הכלים למקום ואת המגש למדף. אומרים לילד “עכשיו אתה יכול לזרוע זרע מתי שאתה רואה את התרגיל הזה על המדף”

 

(חשוב לציין שאמור להיות מספר זהה של זרעים בקופסא לעציצים ולכמות האדמה שיש בקופסא השנייה- למשל שמונה זרעי עגבניה בקופסא, שמונה עציצי חרס ובקופסא של האדמה כמות מדודה של שמונה עציצים מלאים)

 

2) שתילה של שתיל

 

3) קילטור הקרקע

4) עקירת עשבים שוטים

5) הנבטה של נבטים למאכל

6) השקייה בעזרת מזלף

7) איסוף של ירקות/ זרעים של חסה

8) שימוש במגרפה

9) חפירת בור בעזרת את חפירה

10) שימוש במריצה

11) האכלת הדגים בבריכה