מונטסורי וצרכים מיוחדיםנובמבר 2017

מונטסורי והילד עם צרכים מיוחדים

 

לאחרונה קיבלתי לא מעט שאלות על ילדים עם צרכים מיוחדים (אוטיזם, ADHD ואחרים) וכיצד הם יכולים להשתלב בסביבת מונטסורי. מאחר שרבות מן השאלות היו דומות, אני משתפת אתכם בכמה מחשבות על נושא זה.

ישנם יתרונות וחסרונות לשילוב של ילדים עם צרכים מיוחדים בכיתות מונטסורי , בין אם גן או בית ספר.

עבודתה הראשונה של מריה מונטסורי הייתה ללמד ילדים עם  עיכובים התפתחותיים.

 

לאחר עבודה עם ילדים בעלי  מוגבלויות ועיכובים התפתחותיים , מריה מונטסורי אמרה שהיא לימדה מספר ילדים “לקרוא ולכתוב כל כך טוב, שהצלחתי להציג אותם בבית ספר ציבורי לבדיקה יחד עם ילדים נורמליים. והם עברו בהצלחה את הבדיקה ” .

 

זה הניח את היסוד לחינוך מונטסורי.

 מהם היתרונות כאשר בוחנים את מונטסורי לילד עם צרכים מיוחדים:

  1. החומרים והסביבה: כיתת מונטסורי מלאה בחומרים אסתטיים שמעורבים בכל החושים. החומרים הם מעשיים, תרפויטיים, מפתים, וכוללים שליטה מובנית של השגיאה. ברוב המקרים הם מלמדים רק מיומנות אחת (או נקודה מובהקת) בכל פעם. הם מציעים הזדמנות נפלאה לילדים עם צרכים מיוחדים להשתמש בידיהם כדי לחקור וללמוד.
  2. כיתות לימוד רב-גוניות : במונטסורי, ילדים משולבים בכיתות לימוד רב-גילאיות, כך שהם יכולים ללמוד מילדיהם המבוגרים יותר, ולסייע לילדים הקטנים בכיתה
  3. בעקבות הילד: ילדי מונטסורי מעודדים לעבוד בקצב שלהם, ללא נטל התחרות, ציוני המבחנים והציונים. הם מעודדים גם לעקוב אחר הרצון והתשוקה שלהם כשזה מגיע לקריאה, כתיבה ומחקר. זה סוג של חופש אשר מאפשר את לילד בעל צרכים מיוחדים לפרוח.
  4. עקביות: הכיתה הרב-גילית פירושה ילד עם מורה למחזור של 3 שנים, ומאפשר למורה לבנות מערכת יחסים חזקה עם ההורים והילד. כמו כן, לילד אין את הלחץ של שילוב בכיתה חדשה בתחילת כל שנת הלימודים.
  5. הפילוסופיה של מונטסורי: במונטסורי, יש דגש על שלום, שיתוף פעולה וכבוד, אשר מאפשר את קבלת השונה והאחר., הילדים בדרך כלל עושים מאמץ לקבל, להתיידד ולעודד ילד בעל צרכים מיוחדים.

 מהם החסרונות כאשר בוחנים את  כיתות מונטסורי לילד בעל צרכים מיוחדים:

  1. גודל הכיתה: גדלי הכיתות במונטסורי נוטים להיות גדולים, כך שילדים יכולים לעזור זה לזה ולא להסתמך על המורה. פירוש הדבר, עם זאת, כי ילד עם צרכים מיוחדים זקוק לעזרת תיווך גדולה יותר.
  2. עבודה עצמאית: במונטסורי, ילדים מעודדים לעבוד באופן עצמאי לאחר מצגות קצרות של המורה. שוב, ילד הזקוק לעזרה נוספת לא יוכל להגיע לאינטראקציה בין המורה לילד. הילד עם צרכים מיוחדים עשוי להתקשות להתמקד, להתרכז ולעבוד על שלו.
  3. חוסר מידע: רוב מרכזי ההדרכה של מונטסורי אינם כוללים מידע על עבודה עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים, לכן, אלא אם כן המורה למד נושא זה במקומות אחרים, או שיש לו ניסיון קודם עם ילדים בעלי צרכים מיוחדים אחרים, ייתכן שהם לא יודעים הרבה על עבודה עם ילדים ילד בעל צרכים מיוחדים וכיצד לשלב אותם בכיתה.
  4. היעדר שירותים מיוחדים: מכיוון שבתי הספר של מונטסורי רבים פרטיים, הם אינם מסוגלים להציע שירותים נוספים לילד בעל הצרכים המיוחדים ולמשפחתו

5.התחלה מאוחרת : פעמים רבות, הורים לילדים בעלי צרכים מיוחדים מנסים את  חינוך מונטסורי כאשר אופציות אחרות נכשלו. משמעות הדבר היא כי ילדים בעלי צרכים מיוחדים לעתים קרובות מתחילים את מסלול מונטסורי בגיל מאוחר יותר, והם החמיצו את העבודה הבסיסית .

 

במגזין הבא נדון על הצד השני של ילדים עם צרכים מיוחדים –המחוננים

 

בהצלחה

אודליה אביב

מדריכת מונטסורי לילדי חינוך מיוחד .