יוני 2018ראיון עומק עם איש חינוך

ד”ר שלומית אביב

aviv.shlomit@gmail.com

צילום: אורן קאן-יוקאן סטודיו

דמות המדריך והמחנך ראיון עם  דני יוגב

אתה יכול  לספר לנו  קצת מה הרקע שלך? ואיך הגעת לחינוך מונטסורי?

אני אוהב גיוון, ובהתאם גם הרקע שלי כולל התנסויות במגוון תחומים.. ביליתי כ 10 שנים באקדמיה ובמסגרתם השלמתי תואר ראשון בביולוגיה, תואר שני במדעי המח ותואר שלישי בפיזיולוגיה.  לאחר מכן עברתי למגזר הציבורי וניהלתי תוכניות בין-לאומיות לשיתוף פעולה במחקר ופיתוח במדען הראשי במשרד הכלכלה. התחנה האחרונה שלי לפני המעבר לעולם החינוך, היתה בתעשיה – עבדתי כיועץ לחברות הייטק בפירמת רואי החשבון Ernst&Young.

ואז הגיעה מונטסורי לחיי.. את השם מונטסורי שמעתי בביה”ח מאיר בכפר סבא. שעות ספורות לאחר שהפכתי לראשונה לאבא פגשתי את רועי כהן שאף הוא הפך לאבא באותו היום… דרכינו הצטלבו במסדרונות ביה”ח ולא נפרדו מאז. רועי הקים אז את “גן ברלה – החופש להיות” ובני יונתן היה בין ילדי הגן הראשונים.. חדוות הלמידה, הכבוד לילדים והאווירה הטובה הציתו את הניצוץ בעיני – ניצוץ שרק הולך ומתעצם עם השנים.

נתחיל עם שאלה מאוד גדולה. מהי התפיסה החינוכית שלך?

אינני אוחז בתפיסה חינוכית אחת מגובשת אלא פועל לפי מספר עקרונות מנחים. חינוך בעיני הוא רצף של התנסויות שבאמצעותן מתרחשת למידה. התנסויות אלה עשויות להיות פעילות (ניסוי וטעיה) או סבילות (צפייה/האזנה) אך הן משמעותיות רק במידה והן מונעות מצורך פנימי של כל אדם להתפתח. לתפיסתי, הלמידה היא תהליך התפתחות טבעי. אני מאמין שמערכת חינוכית טובה היא זו שמטפחת את היכרות הילד עם עולמו הפנימי והחברתי ומסייעת לו ברכישת מיומנויות.

מהו החזון החינוכי המנחה אותך  כמחנך ומדריך בכיתה הצעירה?

החזון הוא שכל ילד וילדה ידעו שהם ייחודיים ובעלי ערך ושיש באפשרותם להגיע להישגים. מה שמנחה אותי הוא הקשבה. הקשבה לעצמי מגלה לי כיצד אני מרגיש, הקשבה לילדים מגלה לי כיצד לפעול בכל רגע נתון. אני מאמין ששלוש השנים הראשונות בביה”ס משמעותיות מאוד גם לשימור הסקרנות והאהבה ללמידה וגם לרכישת מיומנויות הבסיס ללמידה שיסייעו לתלמידים בהמשך הדרך.

מה אתה  חושב על השיטה המונטסורית?

אני חושב שהגישה החינוכית של מונטסורי מאפשרת לצוות ולילדים ליהנות מתהליך הלמידה. היא ממקדת את זווית הראיה כך שצרכי הילד במרכז וממקדת את מאמצי הצוות החינוכי בהתאמת סביבה נגישה ומסקרנת ובקיום שיח מקדם לכל ילד באופן פרטני. לעומת זאת, אני לא חושב שיש שיטה אחת לפעול בגישת מונטסורי. לטעמי היופי בגישה הזו הוא ביכולת ההתאמה שלה לתרבויות שונות.

האם אתה חושב שאפשר להחיל אותה בחינוך הממלכתי הרגיל?

בוודאי. ביה”ס אדם וסביבה בו אני עובד, הוא ביה”ס ממלכתי רגיל ופועל גם בגישת מונטסורי.  ביה”ס מהווה השראה למוסדות חינוך רבים המבקרים אצלנו ואנחנו מלווים בתי ספר  ממלכתיים חדשים המבקשים לאמץ את הגישה.

מה הייחודיות של בית הספר שלכם מול המערכת הממלכתית הרגילה?

אני חושב שבמהלך השנים ביה”ס ערך שורה של שינויים שיצרו מערכת ייחודית מאוד. הקו המנחה היה תמיד לדאוג לרווחתם הרגשית והחברתית של הילדים בכדי להביא לפניות ללמידה. הלמידה משלבת בחירה רבה של הילדים והם יכולים לבחור את המקום, הזמן והשותפים שלהם ללמידה. מבחינה מבנית, הילדים לומדים בכיתות תלת-גיליות א-ג, ד-ו. הכיתות מעוצבות באופן המזכיר בית – ללא שולחנות וכסאות במרכז, מטבחון, שירותים , שטיחים ועציצים. המרחב החוץ-כיתתי אף הוא משמעותי ללמידה ואנחנו מנצלים את האזור היפה שבו ממוקם ביה”ס ללמידה על הסביבה, לפיתוח הסקרנות ולפעולות חברתיות.

כמה  אוטונומיה יש לך מול אילוצי המערכת?

אוטונומיה רבה מאוד. הגישה הניהולית בביה”ס מאפשרת לצוות המחנכים להחליט במידה רבה על דרכי הוראה ועיצוב הסביבה החינוכית. המערכת אינה פועלת בלחץ ולכן אני מצליח לעמוד בכל האילוצים גם במסגרת החינוך הייחודית לנו.

מה נדרש בעיניך מאיש חינוך במאה ה21?

אנשי החינוך בתקופתנו צריכים להקנות לילדים התנסויות שיסייעו לילדים לפתח זהות עצמית, כישורים חברתיים ומיומנויות לימוד רלוונטיות למאה ה21.

מה היית מאחל  לילדי ישראל?

שתחום החינוך יהיה כל כך חשוב בארץ שהוא ימשוך אליו אנשים משמעותיים בתחומם. אני מאחל לילדים ללמוד מתוך סקרנות ועניין אישי ובסביבה תומכת, מפרגנת ואוהבת.

דבר העורכת:

הראיון עם דני יוגב התקיים במקריות מפתיעה.

במסגרת ביקור של ראשי מינהל החינוך מעיריית ת”א ,נכנסנו לכיתה א’-ג’ בהובלת דני יוגב.

כל כך התלהבתי משילוב הדברים ומאישיותו המעמיקה והמחכימה של דני, אשר הסביר לכל הנוכחים את הרציונל הטמון מאחורי השיטה בכיתתו ,שמיד ראיתי לנכון להעניק לו את הכבוד בראיון .

דני מייצג באישיותו והתנהלותו את דמות המחנך הקלאסי בחינוך מונטסורי ,על אף שבית הספר הינו ממלכתי.

השילוב הקסים אותי, והאפשרויות שנפתחות לגבי כלל החינוך בישראל קורמות עור וגידים במסגרת חינוכית זו.

יישר כוח!