דצמבר 2018מאמרים דצמבר 2018

חינוך לשלום – “השלום מתחיל בתוכנו”.

מתורגם ממגזין מונטסורי לונדון

אומרים כי “ההיסטוריה חוזרת על עצמה”. אנשים רבים משווים פעמים קודמות של דאגות חברתיות לגבי אלימות, שנאה אתנית, גזענות והתעללות, לתסיסה הנוכחית בארצנו ולאחרים, זהו זמן מבלבל ומפחיד לחיות לגדל ילדים.

כיצד יכולים הורים מדריכים  ומורים ללמד את הדורות הבאים על שלום?

השלום מתחיל באמת בבתים שלנו ובכיתות שלנו . יסודות השלום כוללים מתן סביבות יום-יומיות הפועלות תחת מטרייה של כבוד, שבה חברים יכולים לשתף את עצמם באופן חופשי, להיות פרודוקטיביים, להיות יצירתיים וליהנות זה מזה ללא תוצאות ענישה או אלימות. בין מלחמות העולם הראשון והשני היתה תנועה שמטרתה ללמד נושאים נוספים על יחסים בינלאומיים, כך שהתלמידים לא ירצו לנהל מלחמות נגד אנשים בארצות אחרות. אולי זה היה ההתחלה של חינוך “אזרחים גלובלי”. זה היה הזמן של הוראה וסובלנות, כי יש פוטנציאל לתרום לשלום.

במהלך הזמן הזה, מריה מונטסורי הנחתה את המחנכים בכל רחבי אירופה להחליף פדגוגיות סמכותיות , בתכנית לימודים המאפשרת לתלמידים לבחור. היא ראתה את  המורים הסמכותיים כמו כמה שליטים, והיא האמינה  כי  אם לילדים יש אפשרויות, הם לא באופן אוטומטי  יצייתו אחרי שליטים שניהלו מלחמה. הפילוסופיה והראיה  מרחיקת לכת  של מונטסורי לגבי חינוך הוליסטי ורוחני הקשור לילדים היתה  הסנונית הראשונה אשר הוכיחה  את החשיבות של שחרור רוח הילד, קידום האהבה לאחרים ופיתוח כיתות מוכנות להסרת מגבלות מיותרות.

עבודתה הראשונית בשכונות העוני ברומא הקלה על אהבה הלמידה של הילדים בזמן שהם חיים בעוני קיצוני. לא מדובר רק בהוראת שלום, אלא בשינוי  הפרדיגמה של הדרך בה מלמדים את המורה ואת חשיבות ניהול כיתה  באופן נכון.. בנוסף, מונטסורי עודהד מורים לטפח מאפיינים של משפחה בריאה.

מונטסורי מצאה שאם הורים, ילדים ומורים עובדים יחד כדי לעזור לפתח את הילד ,התקדמות עקבית תתחולל. מורי מונטסורי מודרכים בחשיבות הכנת הכיתה כדי להבטיח שלכל ילד יש פעילויות המספקות נוחות, יצירתיות, אתגרים ושמחה.

ילדים מסוגלים לנוע בחופשיות בכיתה, לעשות בחירות, לשוחח עם עמיתים ומורים, לטבול בריכוז בעבודה משמעותית, ולהירגע כרצונם. ילדים לומדים מיומנויות תפקידים חשובים כגון: איך לחכות, להתמיד, איך לצפות, איך לדבר בנימוס, איך לטפל באביזרי בכיתה, איך לתכנן, וכיצד לפתור קונפליקטים בשלווה.

לעיתים בא לעזרה “שולחן שלום”, המהווה שולחן לדיונים ופתירת קונפליקטים.

שיעורים מאולתרים בחסד ובאדיבות מתרחשים  לאורך כל היום. החסד והאדיבות משפיעים על כל יחסי הגומלין בחיים – עם הסביבה, עם עמיתים, עם מבוגרים, עם בני משפחה ומכרים חדשים. שיעורים אלה מעצימים את הילדים להיות מודעים לעצמם, אמפתיים, אחראיים ועצמאיים. שוב, מטריית הכבוד תמיד קיימת. חוקרים רבים במונטסורי מאמינים ששיעורים בחסד ובאדיבות חשובים לא פחות מהשיעורים במתמטיקה, בשפה או במוסיקה. ילדים בבית הספר מונטסוריים  .ילדים מנהלים דיון ושיחה על פי הגישה הדיאלוגית, כאשר המדריכים  מדברים אליהם בצורה שלווה, ואז ניתנת הזדמנות לחשוב על מה שניתן היה לעשות אחרת ולאחר מכן מראה חמלה וחסד כלפי כל מי שחווה קושי כזה או אחר . מורי מונטסורי הם מודלים לחיקוי של התנהגות הצפויה עם כל חברי הקהילה בכיתה.

בנוסף, טעויות נחשבות הזדמנויות ללמידה. מריהמונטסורי לא רק ייצרה את התיאוריה של חינוך לשלום, אלא גם תרמה רבות לשיעורים קונקרטיים לשלום. חינוך מונטסורי עדיין משגשג לאחר 110 שנים וממשיך לגדול ולצבור פופולריות ברחבי העולם. ההתמקדות שלה בפיתוח הילד כולו, כולל כישורי חשיבה יצירתית וחשיבה ביקורתית, כמו גם מיומנויות בין-אישיות מובילה להתפתחותם של ילדים ואנשים מאפשר  שלום בר-קיימא.

מריה מונטסורי אמרה: “מניעת מלחמה היא עבודתם של פוליטיקאים; כינון שלום הוא יצירתם של אנשי חינוך “.