דצמבר 2018מאמרים דצמבר 2018

הילד כישות רוחנית

בוועידת המחקר הבינלאומית, “חינוך במאה העשרים ואחת” בוושינגטון די.סי דובר על החזון הרוחני של מריה מונטסורי .

החזון הרוחני של חינוך מונטסורי כתמיכה נצחית להתפתחות האנושית. המלים הנצחיות של מריה  מונטסורי, אשר נאמרו  לפני תחילת המאה, מתארות את הצרכים של הרוח האנושית ואת האתגרים העומדים בפני הציוויליזציה האנושית, ועדיין מצלצלות גם היום.

אין ספק שמישהו חושב שהכפר הגלובלי זקוק לפילוסופיה אוניברסלית של חינוך. בין אם אנחנו אוהבים את זה או לא, הפכנו לקהילה אחת גדולה. אנחנו מכוסים לחלוטין על פני כדור הארץ שלנו ואנחנו קשורים זה בזה באופן בלתי נפרד, נתפסים ברשת המורכבת של הכלכלה שלנו, קורבנות של הסתערות בלתי נמנעת של מידע המסתחרר עלינו כמו סופת מטאוריטים שלא נגמרה.-מריה מונטסורי

ניתן לטעון כי לכל הילדים יש גם רוחניות טבועה, שיש להתייחס אליה כאל תמונה הוליסטית של צרכים התפתחותיים. כדברי ג’ון ברדפורד:

“בשביל בן אנוש, בייחוד ילד או אדם צעיר, על מנת שתהיה  לו איכות חיים מלאה, יש לטפח ולדאוג לכל רוחניות על כל היבטיו. עבור ילדים או צעירים אשר נדחקו לשוליים או שסבלו מחסור בכל דרך, הצורך בטיפוח וחיזוק כזה ברוחניות האנושית הוא בולט יותר “.

הצרכים הרוחניים של הילדים יכולים להיחשב במונחים של מה שיכול להיות אוניברסלי (או מולד), או במונחים של מה שעשוי לבוא לידי ביטוי באמצעות שכנוע דתי או שיוך לקהילת אמונה. נראה שלילדים יש סקרנות מובנת על העולם, המבטא את עצמו בפליאה ויראה; בשאלות על המקום שממנו באו וגם על משמעות המוות.

ילדים נראים מסוגלים לרגעים של אושר עז, אבל הם יכולים גם לחוות פחד ודמיון קיצוניים. ספרות ילדים וסיפורים בתרבויות מגוונות מאפשרת לילדים להתעמת, לדחות ולהסתדר עם פחד ומפלצות, הן מבפנים והן מבחוץ.

ההצלחה הבולטת של ספרי הארי פוטר על ידי ג’יי קיי רולינג עשויה גם להצביע על הדרך שבה ילדים צריכים להתעסק עם קסם, מסתורין, טרור ופנטזיה. גם בספרים יש מסר להורים המטפחים את החיים הרוחניים והדמיוניים של הילדים, מטפחים את היצירתיות המסייעת להם לנהל את מצוקות החיים ולבנות חוסן רגשי.

הצלחתו של הארי פוטר עשויה גם להצביע על הדרך שבה ילדים צריכים להתוודע אל  קסם, מסתורין, טרור ופנטזיה.

נראה שיש ביטוי של רוחניות אשר יכול להיות מוערך ומטפח בכל ילד.

הזכויות הרוחניות והדתיות של הילדים

זכויותיהם של ילדים להיות אזרחים כאזרחים נמצאים באמנת האו”ם לזכויות הילד. זכויות רוחניות ודתיות מוזכרות במפורש וכוללות את הזכות לחופש מפני אפליה ביחס למעמד או לאמונה; הזכות לחופש המחשבה, המצפון והדת.

ילדים יכולים לצפות ממבוגרים לעמוד באחריות כלפיהם כדי לקדם את ההתפתחות הגופנית, הנפשית, הרגשית והחברתית שלהם, כולל הצרכים הרוחניים שלהם, על פי הגילאים ההתפתחותיים וההבנה שלהם ואת הביטוי התרבותי הרלוונטי של אלה החיים בתוך קהילות האמונה שלהם.

 

רוחניות ומוסר

לכל הילדים יש יכולת לגבש שיקולים מוסריים.

קארל רוג’רס האמין כי ילדים ומבוגרים מסוגלים להגיע למלוא הפוטנציאל שלהם כאנשים, אם תנאי הליבה של החמימות, האמפתיה וההערכה החיובית מתקיימים. זה אולי מעיד על כך שילדים זקוקים לרוחניות שלהם ולהתפתחותם המוסרית המטופחת על ידי מבוגרים אמפתיים.

רוחניות, מוסר, דת ומוסר קשורים זה לזה. רוב מערכות האמונה הדתית חוששות לגבי קדושת החיים, הכבוד והטיפול במשפחה, בקהילה ובמקומות אחרים. זה עשוי להיות מעוגן בקוד מוסרי, או במנהגים הקשורים לתרבות.

הזנחה של תחושת האמת, הצדק או המסתורין של הילדים עלולה להשאיר אותם מבטאים את אימתם וכאבם בדרכים שייתכן שהחברה אינה מקבלת זאת. כעס וייאוש יכולים לבוא לידי ביטוי כלפי חוץ, כאלימות כלפי אחרים, או ניתן להפוך פנימה על עצמם, אשר יכול לגרום לדיכאון או נזק עצמי. לכן חשוב לכבד ולטפח איכויות רוחניות כלליות בילדים ובצעירים, במקום להשאיר ואקום, אשר עלול להיות בלתי רצוי, עצוב ובנסיבות מסוימות, תוצאות טרגיות.

הממד הרוחני של התפתחות הילדים הוא חלק מהבנה הוליסטית של הצרכים והזכויות של ילדים, צעירים, משפחות וקהילות.