דצמבר 2017מונטסורי וצרכים מיוחדים

מיהו הילד? על ילדים מחוננים ושיטת מונטסורי  / אודליה אביב

עקוב אחר הילד, אל תכריח אותו לעקוב אחריך.

חינוך מונטסורי מבוסס על ייחודו של כל תלמיד.

עובדה זו נכונה במיוחד עבור הילדים בעלי הצרכים המיוחדים, רבים מהם מתקשים לדבוק בכללים, נורמות, קודים שהחברה כבר הגדירה  כ”נורמלי”. תלמידים אלה מאובחנים לעיתים קרובות עם דיסלקציה, ADHD או אוטיזם בסולם של אוטיזם חמור לאספרגר, או לחלופין תלמידים מחוננים אשר מתקשים במסגרות חינוך רגילות.

שיטת מונטסורי, אשר באופן מסורתי מתמקדת בתלמידים ולא ממוקדת במורים, היא לעתים קרובות התשובה עבור ילדים רבים שמרגישים שאינם עומדים ביעדים ובאופני הלמידה בכיתות מסורתיות שבהן לוחות זמנים נוקשים, שעות הישיבה ליד שולחן, או מערכי שיעור הם שיטת ההוראה היחידה. עבור תלמידים בעלי צרכים מיוחדים ומשפחות שמרגישים לחץ על מנת להתאים “לקופסא ” של תכניות הלימודים המסורתיות, גנים ובתי ספר אשר פועלים ע”פ שיטת מונטסורי מספקים  גישה חלופית המאפשרת להם להשתלב.

בכיתת מונטסורי,  הם יכולים להיות מי שהם ללא חשש להתבלט או להיות מסומן בדרך כזו או אחרת, פשוט לחשוב, להרגיש, או לראות את העולם אחרת.

צרכים מיוחדים בכיתה מונטסורי פירושו למצוא את דרכנו לעולם של הילד, במקום לדרוש מהם למצוא את דרכם לתוך שלנו.

. בכיתות כאלה , תכניות חינוך פרטניות אינן מחוץ לנורמה. למעשה, לכל תלמיד יש תכנית חינוך אישית המותאמת לחלוטין לגילם, לאישיותם ולהעדפות הלמידה שלהם. מסיבה זו, תלמידים בעלי צרכים מיוחדים בהגדרות  בכיתת מונטסורי אינם נשארים במאבק בשוליים. הם פשוט מחובקים ומקובלים על האינדיווידואליות שלהם בדיוק כמו שאר הכיתה, והחינוך שלהם מותאם לצרכיהם ולא לציפיות של בית הספר. מגיל צעיר אנו מסייעים לתלמידים לראות את עצמם כשונים  – לא דחויים או מוזרים- מה שעוזר להם ליצור זהות בטוחה שמציבה את הטון לכל המסע החינוכי שלהם.

הדבר נכון לא רק לילדים מתקשים ,אלא גם לילדים בעלי מנת משכל ואינטליגנציה גבוהה מהרגיל. הללו מתקשים  לבוא לידי ביטוי במלוא כשרונם ולמצות את הפוטנציאל הגלום בם ,בשל מערכת רדודה ובינונית שלא תמיד מצליחה לאתגר אותם.

 

מדוע תלמידים מסוימים בעלי צרכים מיוחדים, מחוננים או מתקשים, משגשגים בכיתות מונטסורי?

במקום להיאבק בשקט, כמה תלמידים בעלי צרכים מיוחדים נוטים לפרוח בכיתות מונטסורי שהן רב חושיות על ידי עיצוב. רוב העזרים הינם חושיים ועל ידי מישוש  ועבודה באמצעות הידיים אשר מזמינים את כל החושים לתמיכה בלמידה.

אמרה מריה מונטסורי :לפני שהעין רואה והאוזן שומעת הידיים הם מכשירי המוח לידע. הגוף מלמד את המוח את זיכרון השריר.

 

שיטת מונטסורי נתפסת לעתים קרובות כ”פתרון “לחינוך מחונן, ויכולה להיות כזו… אבל זה יכול או לא יכול להיות. כיתת מונטסורי ידידותית ובנויה ,מאובזרת ומנוהלת כהלכה , תאפשר עבודה ברמה גבוהה יותר בכל נושא, ותביא חומרים מהרמה הבאה. זה יאפשר לילד לעבור לרמות חדשות של  למידה ,לפי צרכיו .

אמרה מריה מונטסורי, “רמות החינוך הרצופות חייבות להתאים לאישיותו של הילד”.

מסגרת חינוכית אשר תעריך ותעצים את המיוחדות של הילדים או המתקשים

תעניק מענה מושלם לילדים אלה.

 

אודליה אביב-מדריכת מונטסורי לחינוך מיוחד,

קוויבק-קנדה.