דצמבר 2017מאמרים דצמבר 2017

שני זילברשטיין –

ליווי והדרכת מונטסורי לגנים ולהורים

האתר: homestart.co.il

shani@homestart.co.il

העובר הרוחני: שלושת השנים הראשונות לחיים לפי גישת מונטסורי

מאת שני זילברשטיין

דמיינו תינוק שנולד זה עתה.

דמיינו את האופן בו הוא זז, את התנועות הגסות וחסרות מטרה. דמיינו את הקול שלו, את הבכי העצמתי והבלתי נשלט שמוכר לכולנו. דמיינו את החוויה הראשונית שלו- איך הוא חווה את העולם הכל כך שונה ממה שהוא הכיר עד כה?

התינוק הזה נכנס עכשיו למציאות חדשה,הוא יצור שונה ממה שהוא היה עד כה. הוא ״עובר רוחני״.

תקופת העובר הרוחני נמשכת מהלידה ועד גיל 3 והיא מאופיינת בצורך אדיר של הילד במבוגר: צורך פיזי וגם צורך רגשי, מנטלי, רוחני.

דמיינו את התינוק הזה אחרי שנה.

מה קרה? הוא כל כך השתנה!

 

התקופה הזאת מאופיינת בכל כך הרבה שינויים שמי שלא רואה את הילד במשך חודש מופתע מהגובה ומהיכולות שהוא רכש.

ילד בין הגילאים 0-3 צומח מול ענינו ועובר את הרגעים החשובים ביותר של חייו בקרבתנו. דר׳ מונטסורי מזכירה לנו שהצרכים של הילד בתקופת העובר הרוחני אינם רק פיזיים ומבקשת מאתנו לשים לב, כדי שנוכל להעניק לו את כל מה שהוא צריך כדי לממש את הפוטנציאל הטמון בו באופן שמתאים לסביבה בה הוא נמצא.

 

״זה שמטפל בילד בשנותיו הראשונות חייב לטפל לא רק בצרכים הפיזיים,״ אומרת דר׳ מונטסורי ״אלא גם בצרכים המנטאליים שלו, כי התינוק לומד בשנים האלה להתאים את עצמו לעולם שסובב אותו[…] המוח שלו מתפתח ונבנה בזמן שהילד סופג את סביבתו והמידע לא רק נכנס לזיכרון, אלא שהוא מתגלם בילד.״  (המוח הסופגת פרק 7)

 

בשלב ההתפתחותי הראשון (0-6) יש לילד סוג מוח מיוחד- מוח סופג. המוח הסופג מקבל רשמים מהסביבה, קולט אותם ומגבש אותם, מסדר אותם ומגלם אותם, ואיתם הוא יוצר את האדם שהוא יהיה. החצי הראשון של התקופה הזאת היא העובר הרוחני.

העובר הרוחני, להבדיל מכל תקופות ההתפתחות שיבואו אחריה, היא תקופה לא מודעת. זאת אומרת שהילד לא מודע לרשמים שהוא מקבל או לתהליך העמוק שמתרחש בתוכו, הוא לא מובל מרצון או מידע קודם, הוא מובל על ידי אנרגיה פנימית, אנרגית החיים, ההורמה.  ההורמה מובילה את העשייה של הילד, את התנועה שלו, את ההתפתחות שלו. היא זו שאומרת לו ״הסתובב״ ״קום״ ״אמור״, והילד מקשיב לקול הפנימי הזה, לאנרגיה הפנימית הזו ומבצע: בעזרת משחק ועבודה, הילד פועל ותוך כדי הפעולה הוא לומד, מדייק, מגלה, חווה. בונה את עצמו.

לאט לאט מדייק את עצמו בשאיפה לשלמות, כמו צמח ששואף ליחס הזהב.

צמח גדל שואף ליחס הזהב

הילדים מסתכלים עלינו כל הזמן, מקבלים מאתנו דוגמא ובונים את עצמם דרך המציאות שהם חווים דרכנו. בתקופה הזאת טמונות כל היכולות של האדם הפוטנציאלי, ותפקידנו לנצל את התקופה הזאת לחינוך, כי ״לבזבז את התקופה הזאת זה לבזבז את הילד״ (המוח הסופג, פרק 1)

 

אם כך, איך נאפשר לפוטנציאל הטמון בילד להתממש?

מה בעצם צריך העובר הרוחני?

הכל מתחיל ונגמר בהתבוננות.

דמיינו שוב את התינוק שזה עתה נולד. מה הוא עושה? מה הוא צריך? מה הוא מבקש?

אם אנחנו מתבוננים באופן אובייקטיבי נדע לענות:

הוא זקוק לחום, לאחיזה, לאוכל. רואים את זה. העובר הרוחני מתקשר איתנו, ועלינו להתבונן, להקשיב ולהיענות.

 

דר׳ מונטסורי תצפתה במשך שנים רבות בילדים ועשתה זאת באופן אובייקטיבי, מדעי. היא גילתה הרבה על ילדים בגיל הזה, ובשאר הגילאים, ואמנם לא פיתחה בעצמה שיטה לעבודה עם הגילאים האלה, אבל השאירה לנו תרומה גדולה להבנת הצרכים שלהם.

 

4 תקופות רגישות חשובות בגילאים האלה: שפה, חושים, תנועה וסדר, והינה כמה דוגמאות של איך ״עושים מונטסורי״ בגילאים 0-3?

 

  • תנועה: היות וגם המוח וגם הגוף מתחילים להתפתח, והיות והתנועה היא תוצאה וגם סיבה של התפתחות מוחית- חשוב ביותר לאפשר לילד תנועה חופשית. כדי שהמוח יתפתח במלוא הפוטנציאל הוא חייב לקבל את האפשרות להשתמש בכלים שלרשותו. איך עושים את זה? כלים קלסיים לכך הם כיסאות בגובה הילד, שינה על מזרון, עיצוב הבית באופן )או חלק ממנו) באופן בטוח כדי שהילד יוכל לנוע בו בצורה חופשית ללא צורך בלקשור אותו. להוסיף לסביבה אתגרים פיזיים לפי הצורך הנקודתי של הילד כדי שיוכל לתרגל את מה שההורמה מנחה אותו לעשות ולנקות את כל המכשולים שיעלו תסכול לא נחוץ.

לגדולים יותר אפשר להכין תרגילים של העבדות או מיומנויות יצירה כמו גזירה כדי לעבוד על מוטוריקה עדינה

  • חושים:
    1. מוביילים (עשו אותם עדינים). בהתחלה התמקדו בחוש הראייה, עד שהם מתחילות לרצות לתפוס או לבעוט עם מטרה ברורה. בשלב זה, הכינו מובייל שהילדים יוכלו לתפוס או כזה שיוכלו לבעוט (אפשר עם פעמון כדי שיעשה צליל). חשבו על צבעים עדינים וכמות חפצים נעימה.
    2. חפצים טבעיים עם צורות מעניינות, בטוחים למשחק חופשי ולהכנסה לפה: מאצטרובל ועד מברשת, הנגישו לילדים כל חפץ מעניין אותו הוא פוגש או יפגוש בחיים האמתיים.

לגדולים יותר אפשר להכין תרגילים של התאמה חזותית (חפץ לתמונה)

  1. אביזרי מונטסורי מתאימים: פאזלים של צורה אחת, קופסת קביעות אובייקט, השחלות פשוטות עם בקרת טעות ברורה, מסגרות לבוש פשוטות.

אביזרי מונטסורי