אוקטובר 2017מאמרים אוקטובר 2017

ראיון עם פייליס וולבנק

מאת אמנדה אנגלבך

(הראיון תורגם מתוך מגזין מונטסורי סט.ניקולאס מלונדון ובאישור העמותה )

כאשר קיבלתי את עותק  ההרצאה אשר פייליס העבירה לאחרונה במסע הרצאות עולמי ,לרגל חגיגות 100 שנה למונטסורי בוושינגטון, הייתי מסוקרנת לגבי האישה מאחורי ההרצאה.

פייליס  וולבנק ,אשר בגילה המתקדם,88, עדיין מעבירה את המסר המונטסוריאני בהתלהבות רבה על פני כל הגלובוס.

הייתי ברת מזל דיי, לבלות אחה”צ עם פייליס בביתה ,באזור כפרי באנגליה, ולהקשיב לתיאור מערכת  יחסיה עם ד”ר מונטסורי , ועל עשייתה החינוכית בגתהאוס- בית הספר המונטסורי הראשון באנגליה, אשר ייסדה וניהלה במשך 31 שנים.

ישבה לפני אישה מדהימה רבת זכויות ופעלים בקהילת מונטסורי העולמית.

הפניתי אליה שאלות אשר עליהן ענתה בפתיחות דעת רבה ובשמחה.

תמיד תהיתי מה השפעות הילדות על האדם שיהפוך להיות הילד מאוחר יותר. מה השפיע עלייך כילדה?

ידעתי מה אני אלמד מגיל צעיר ביותר. סבתי הייתה מנהלת בלונדון ואחראית על בית ספר בשנת 1907. זה היה פשוט בתוכי ,כחלק מהגנים שלי כמובן…

אם אינני טועה ,את פגשת את ד”ר מונטסורי בתחילת 1940. מה היו נסיבות הפגישה?

לאחר לימודיי בתחום הפסיכולוגיה באוניברסיטת לונדון, הוסמכתי ללוות ולטפל בנוער עברייני. במועד פגישתנו כבר עבדתי מטעם הרשות כקצינת מבחן לנוער עבריין. אחד מעמיתיי סיפר לי כי ד”ר מונטסורי מגיעה ללונדון על מנת להעביר קורס בשיטתה.

כך הגעתי לקורס אשר שינה את חיי. הבנו אחת את השנייה באופן מידי. הפכנו לחברות ומאוחר יותר היא אימנה אותי. לבקשתה , ייסדתי את קורס הלימודים של AMI  בלונדון.

אני כל כך מאמינה במה שהיא ניסתה להראות לעולם.

מה משך אותך לפילוסופיה המונטסוריאנית באותו הזמן?

עקוב אחר הילד-בצורה מושלמת ומוחלטת.

אילו זיכרונות יש לך מתוך האימון ע”י ד”ר מונטסורי?

היא הייתה מעוררת השראה ובנה מריו תרגם את הרצאותיה באופן נפלא ומדויק.

היא הייתה נחושה מאוד להיצמד אל  האמת הפנימית שלה. כל חייה והאנרגיה שלה הוקדשו לאמת זו.

אך היא הייתה גם בעלת חוש הומור ופתיחות חסרת תקדים לתקופתה. זכורה לי אפיזודה משעשעת. כאשר ביקרתי אותה באוסטריה, היא גרה בקומה הראשונה של בניין מגורים.

טיילנו בפארק ליד ביתה, ולפתע היא עזבה אותי וצעדה לעבר גבר אשר נמנם בכיסא נוח. התקרבה אליו ,צחקה, והעירה אותו. כאשר שאלתי אותה לפשר מעשיה, המשיכה ללכת וסיפרה כי זהו שכנה מהקומה הראשונה אשר נוהג להעירה באותו אופן כאשר היא מנמנמת במרפסת …

מה המסר החשוב ביותר בעינייך שהיא העבירה?

מתנתה לעולם מראה לנו כי יש ארבע רמות התפתחות שכל הילדים עוברים בגדילתם, לא משנה מאיזה לאום, דת, תרבות, רקע חברתי ומעמד כלכלי .

היא הראתה לנו איך להתנהל מול כל שלב התפתחותי ואיך לתמוך בנטיות הטבעיות שלנו ולא להתנגד להן.

לך עצמך הייתה קריירה מדהימה ומופלאה בתחום החינוך בין ההישגים האישיים שלך היה ייסוד מרכז הלמידה ובית ספר גתהאם במזרח לונדון ב1948. בית הספר המונטסורי הראשון בבריטניה. מה היו עקרונות ההדרכה וההובלה בייסוד בית הספר?

פשוט לעקוב אחר הילד. זו הדרך בה אנו מאפשרים לילדים לממש את הפוטנציאל שלהם. כך , שני ילדים מבית ספרנו השתתפו באולימפיאדת המתמטיקה ויחד איתם למדו ילדים עם צרכים מיוחדים באותה כיתה.

הילדים היו ברמה מאוד גבוהה וכאשר עברו לביתי ספר גבוהים יותר הדבר הוכח במבחני הקבלה לאותם מסגרות. הם צעדו בפסיעות שלהם ושאלו את שאלותיהם במקום שהמורה ישאל אותם.

אנו הכנו אביזרים בעלי בקרת משגה לכל תחום דעת, בהם הם יכלו להתאמן שוב ושוב עד שהבינו מה הם צריכים בכדי ללמוד.

במידה מסוימת היית חלוצה בתחום שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים. תוכלי לספר איך זה היה?

אכן הייתי המדריכה והמנהלת הראשונה שיישמה זאת, אך זה קרה באופן מקרי ולא מתוכנו.

אחת האימהות, אשת עורך דין ,נהגה להביא את בנה לביה”ס יחד עם אחיו אשר סבל מתסמונת דאון. לאחר שהבחנתי כי הוא מגלה עניין שוב ושוב באחת מתיבות הגלילים, הצעתי לאם כי היא תישאר עמו לכל אותו בוקר.

לאחר מכן הוא הפך להיות תלמיד מן המניין בביה”ס. לבסוף יצרנו קבוצות של 7 תלמידים בהם משולב ילד עם צרכים מיוחדים ,אשר הקבוצה הייתה אחראית לו ולצרכיו. כל קבוצה -משפחה שכזו דאגה וטיפלה יחד באותו ילד בין כתלי ביה”ס. כמובן שמדובר על ילדים בתפקוד גבוה.

הילדים היו כל כך גאים! לדעתי אין זה נכון לאסוף את כל הילדים עם הקשיים ההתפתחותיים למסגרת אחת, אחרת הם מופרדים מהחיים אותם הם אמורים לאמץ. הרבה יותר נכון לשלבם במסגרות קיימות, בדיוק כפי שנהגה ד”ר מונטסורי.

אליסטר, תלמיד אשר איבד את מאור עיניו בגיל שבע, סיפר לי לאחרונה ,כי  מאחר וחי ולמד בסביבה “רואה” , הרגיש בטוח דיו בשנים לאחר מכן לטייל בעולם וידע מה לשאול אנשים רואים.

ד”ר מונטסורי המציאה את האביזרים על מנת שישמשו כמפתחות בסביבה.

אילו מפתחות היית מוסיפה לכיתת מונטסורי כיום?

שאלה טובה מאוד. המטרה היא לאפשר להם להשתמש במפתחות בעצמם. מאחר והשינויים הטכנולוגיים עצומים כמו גם החדשנות, ילדים זקוקים יותר לחוויות והתנסויות מדעיות ועבודה מתמטית גבוהה יותר.

הייתי מוסיפה כפולה ומבנה מולקולרי של די.אן.אי  לצורות הגיאומטרית. כמובן גם כל דבר שמיש בעולם הטכנולוגי המודרני.  לדוגמא: מחשבון כף יד לחישובים מופשטים יותר, לאחר שהילדים שולטים והשלימו את הבנת אביזרי החרוזים בדרגה גבוהה.

התייחסות למדעים, מים ולמידה על זרימה, מעגל המים בטבע וכלים שלובים זהו מפתח חשוב לסביבה.

מחשבים הינם מכשיר אשר לא יסולא בפז. בגתהאם ביקשתי לשלב מחשבים בכיתות עם תכנות לטיניות עבור הילדים. ילדים מתחברים למחשב באופן טבעי ביותר.

מצאתי את הדרך המהירה ביותר עבור הילדים להקלדה. פשוט למרוח לק בצבעים שונים על אצבעותיהם ואת אותו הצבע על המקלדת. כל אצבע תקיש על האות בצבעים המקבילים. זה עובד נפלא והם כל כך נהנים ואוהבים לראות את ציפורניהם צבועות!

באופן אידאלי הייתי שמחה לראות תכניות מחשב מתוכננות עבור כל תחום דעת במונטסורי.

 

הראיון עם פייליס ריגש אותי מאוד. החדשנות, הראיה הרעננה בה התברכה אישה זו נבעה כנראה מהיותה מונטסוריאנית בכל הווייתה. לא נותר לי אלא לברך אותה באריכות ימים ובשמחה.

 

מי היתה פייליס וולבנק- חייה ופועלה

ד”ר שלומית אביב

עשייתה העשירה של פייליס וולבנק החלה באופן צנוע כמורה . לאחר לימודי פסיכולוגיה ועבודתה כקצינת מבחן בבתי משפט לנוער בבקינגהאמשייר , היא הבינה שילדים מעטים יותר יהיו עבריינים אם יוכלו לחנך אותם כדי לקחת על עצמם את האחריות האישית שלהם וכך לקחת את מקומם הראוי בחברה. כך נחשפה לתורתה של מונטסורי והתאמנה תחת הדרכתה  של מריה מונטסורי והפכה לידידה אישית. בשנותיה המאוחרות של מונטסורי שימשה כמשתתפת המשנה שלה הן בקורסים הרגילים והן בקורסים המתקדמים. היא כיהנה כיו”ר איגוד מונטסורי באנגליה וכסגנית נשיא איגוד מונטסורי הבינלאומי. היא גם ארגנה את הקונגרס הבינלאומי האחרון של  מונטסורי, אשר התכנס בלונדון זמן קצר לפני מותה  של מריה מונטסורי.

. בית הספר של גתהאוס1948-1979

 

. בית הספר של גתהאוס  1948-1979

פייליס וולבנק היתה נשואה  לניואל אשר  היה בעל תואר שלישי במוזיקה ופילוסופיה, וכן שימש כיועץ לכנסייה . היה האמן הראשון ואחר כך איש הדת של סנט ברתולומיאו הגדול בסמית’פילד, לונדון, שם היה רקטור לכל משרדו עד לפרישה. תמיכתו, אהבתו ועידודו היו אבן הפינה לחייו של פיליס עד מותו בשנת 1996. לאחר הפרישה, וולבנק ובעלה עזבו את לונדון לדרני ליד איטון , שם היה להם בית קטן בקומון. שניהם היו מעורבים בדרכים שונות עם איטון קולג ‘ כמרצים אורחים.

וולבנק הרצתה במגוון רחב של מכללות וכנסים, והעבירה קורסים באוניברסיטה . היא עיצבה את קורס הלמידה מרחוק של המכללה למונטסורי המודרנית.

 

מלבד החידושים שלה בתחום החינוך , פיליס וולבנק הייתה מעורבת ביוזמות יצירתיות וחברתיות יצירתיות. ב -1985 היא החלה את “Run Run”, משרד חדש שהוקדש לסיוע לחסרי בית. פיליס החלה לעבוד עם חסרי הבית .תחילה  בקנה מידה קטן, נהגה לנסוע ללונדון עם חבר ולהפיץ פריטים שונים של מזון ומשקאות לחסרי בית שהיו זקוקים. התחלות צנועות אלה גדלו עתה ל”לונדון וסלאו רץ “, ארגון צדקה המופעל על ידי קבוצה של כנסיות ומספק ידידות לא-עדתית, מזון, משקה, שמיכות וכו ‘לאנשים רבים ללא קורת גג אחת לשבוע.

פיליס פתחה ב”סיבוב הופעות עולמי “בשלהי שנות השמונים, עשר שנים לאחר מותו של ניואל, שבמסגרתו ביקרה והרצתה על מונטסורי במדינות רבות ברחבי העולם, כולל סין, מלזיה, הפיליפינים, אוסטרליה, ניו זילנד ו ארה”ב. . לישראל הגיעה וולבנק  לפי הזמנתה של נעמי סטיוארט ממרכז מונטסורי  בשנת 2008 והעבירה הרצאה מרתקת באולם צוותא בת”א. כל ההכנסות נתרמו לפליטי סודן .

קרן פיליס וולבנק חינוכית נוסדה כדי להמשיך את החשיבה וההתנסות החינוכית שלה.

ב1996 הוענק לה אות כבוד של  חבר מסדר האימפריה הבריטית (MBE), על ידי המלכה אליזבת השנייה. ובאותה שנה הוענקה לה גם מדליית – Benemerenti , על ידי האפיפיור יוחנן פאולוס השני והיא נקראה האישה הקתולית של השנה.

ביום הולדתה ה -90 מציגה פיליס בגאווה את שתי המדליות שלה – אחת מ – MBE מהמלכה והאחרת במדליית Benemerenti מהאפיפיור – שניהם נתנו בהכרה בעבודתה עם חסרי הבית מאז פרישתה מבית הספר.

פייליס וולבנק , בת 99 כיום ,חיה בביתה ליד וינדזור ומשקיפה על מורשת חינוכית מפוארת.

בספרי “מונטסורי והילד במאה ה-21 ” בפרק אחרית דבר אני מספרת על תלמידתה של מונטסורי ,רוז באום אשר השתתפה בקורס אותו העבירה ד”ר מונטסורי בגתהוס-מרכז הלמידה ובית הספר אשר אותו ייסדה פייליס וולבנק….

סגירת מעגל.

הרצאה של  פייליס וולבנק בקישור למטה

https://www.youtube.com/watch?v=lImrNO6PI1w

https://www.youtube.com/watch?v=XAdETpagABo