אוקטובר 2017מפנקסה של גננת/מדריכה/מורה

מפנקסה של ליאור מנשה ילדת מונטסורי אשר לומדת בבית הספר נוף ילדות

שנת הלימודים החדשה החלה לפני מספר ימים, וזוהי הזדמנות נהדרת לספר לכם קצת על חיי בגן ובבית הספר המונטסורי.

שמי ליאור מנשה, אני בת 11, ולומדת בכיתה ו’. אני ילדה בעלת שני הורים, אח ואחות. כעת אני לומדת בבית הספר המונטסורי “נוף ילדות”.

כשהייתי בת שנתיים הלכתי לראשונה לגן ילדים. הגן היה נחמד, אבל אחרי שנה וחצי, הורי חשבו שהוא אינו עונה יותר על צרכיי. בדרך מקרה, הם התוודעו לשיטת החינוך המונטסורי, ו”לגן של שלומית”, במקווה ישראל שבחולון. כאשר הגעתי לגן לראשונה, כולם קיבלו אותי בפנים חמות וחיוך על פניהם.

בגן של שלומית נהניתי מאוד להיות בחברת הגננות והילדים וקיבלנו מגוון של שיעורים יצירתיים ומתוחכמים, בדגש על אומנות, יוגה וכל שאר התחומים המונטסורים. בגן למדתי בערך שנתיים וחצי.

לאחר הגן, כשהייתי אמורה לעבור לגן עירייה, הורי חיפשו פתרון אחר. אבי היה שותף בהקמתו של בית ספר מונטסורי בשם “נוף ילדות” שם אחי ואני לומדים בו כיום. בתחילה הייתה בבית הספר רק כיתה אחת, בשם נחליאלי, ובה היו שישה עשר תלמידים וחמישה מורים. בכיתה החדשה כבר בהתחלה הרגשתי שייכת והיה לי מאוד כיף בחברת הילדים החדשים והמורים הנפלאים שעד עכשיו מלוים אותי.

אט-אט חלף הזמן ונוספו עוד שלוש כיתות לבית הספר הצומח שלנו וכעת אני כבר בכיתה הבוגרת, שמה שחף. בכיתתי לומדות שלוש שכבות יחד, שכבת ד’, שכבת ה’ ושכבת ו’. בכיתה התלת גילית הזו אני לומדת כבר שלוש שנים רצופות ויחד עם חברי אנחנו קולטים אלינו עוד ילדים חדשים שונים ומיוחדים. כעת יש כמה ילדים המעוניינים להקים חטיבת ביניים מונטסורית בנוסף לבית הספר היסודי.

כמי שלמדה בשיטה מונטסורית ברב שנות חייה אוכל להגיד לכם שהשיטה הזו היא שיטה שמשתמשת ברב חושיו של הילד, מפעילה ומפתחת את המוח ואת המחשבה. השיטה היא שיטה שונה משאר השיטות משום שהיא מאפשרת  לילד יותר יכולת לעצמאות לימודית ומכינה אותו לכל אירוע בחייו. הייחודיות שמצויה בשפע בשיטה זו, היא עמדת החופש של התלמיד. התלמיד מתכנן בשיתוף עם המורה אחת לחודש מטרות ויעדים לימודיים שעליו לבצע.

בשיטת מונטסורי עובדים עם כל ילד בנפרד, ומעניקים לו את האביזרים הנחוצים לו להשלמת המשימות הנמצאות על המדפים או בדפי העבודה. בבית ספרי הילדים פועלים על פי מצע חודשי ובו כתובות כל המשימות שהילד צריך לבצע. בתוך מצעו האישי של הילד יש בנוסף למצע החודשי מצע שבועי בו הוא  כותב את תכנונו האישי כלומר, מתוך המצע החודשי הילד בוחר אילו משימות לעשות ומתי, באיזה יום ובאיזו שעה.

שעת הלימוד בבית הספר מתחילה בשעה- 08:00 ונגמרת בשעה- 16:00 אחר הצהריים. כתוצאה מכך, אין לי שיעורי בית לאחר בית הספר מפני שיום הלימודים הוא ארוך יותר ולומדים בו יותר שעות. משום שאנו לומדים המון במהלך השבוע איננו לומדים בימי שישי.

בבית ספרי קיימים חוגי העשרה רבים בסוף היום כגון: חוג מקהלה, חוג מחול, חוג קובייה הונגרית (בה אחי ואני נמנים על צוות המדריכים) ועוד…

בשבילי כל יום בבית הספר הוא חוויה מרתקת. אני מכירה כל מיני ילדים שסיפרו לי שלא כיף להם כל כך בבתי הספר בהם הם לומדים, על עצמי אני יכולה להעיד שאני מאוד אוהבת את בית הספר שלי ואני מקווה בכל ליבי שייפתחו עוד בתי ספר מונטסורים.

אני מאחלת לכולם שנה טובה ופורייה

ליאור