אוקטובר 2017מקצועות

אלמוג לוי – מדריכת מונטיסורי בגן של שלומית מקווה ישראל
almoglevi16@gmail.com

אמנות- אלמוג לוי

החודש נתייחס לנושא “הרוח והאויר”. נושא המופיע גם בתכנית המדעים ועל כן ההתייחסות היא כפולה.

בהיבט האמנותי  הילדים יתוודעו לצייר ויליאם טרנר ולצלמת שי גינות. שני האמנים  משקפים ביצירותיהם את ההתייחסות לרוח ולאויר.

במדעים הילדים יתנסו בניסויים מדעים, הקשורים לאויר ולרוח התכנית למדעים מופיעה במדור מדעים והאמנות ברעיונות מבריקים.

 

ויליאם טרנר:

כל דיון נפתח בהצגת שאלות אל מול התמונה

ג’וזף  ויליאם טרנר-1775-1851

 

צייר אנגלי, שנודע בעיקר בזכות ציורי הנוף שלו, שפיתח בהשראת ציירי הנוף ההולנדים לפניו. טרנר התעמק בעיקר בציורי נוף והתמקד בעיקר במשחק האפקטים השונים של האור. טרנר השפיע על האימפרסיוניסטים הצרפתים ונחשב למייצג הזרם הרומנטי באנגליה.

 

טרנר הוא דוגמה לציור הרומנטי באנגליה הן בנושאים והן בטכניקה המיוחדת לו. הוא צייר נוף אנגלי טיפוסי, ועסק ברישומים של צמחייה ונופי נהר. עם השנים עבר לציור באורח חופשי וכתמי יותר, שנבע מטיוליו בחיק הטבע ומהתרשמותו ממזג האוויר באנגליה (גשום וערפילי). טרנר הושפע גם מהטכנולוגיה המתקדמת. ציוריו הרומנטיים עוסקים במאבקים בין כוחות הטבע, במרחבים אינסופיים ובקדמה הטכנולוגית, ומספר רב מציוריו התמקד בספינות מפרש ויקטוריאניות. הצבעים מתמזגים, האווירה מטושטשת, סערות בטבע, שריפות כמטפורה למצוקתו הנפשית של טרנר. הטכניקה שלו היא להשתמש בצבעי שמן על בד כבצבעי מים. הוא הפיק שקיפויות, מעברי צבע רכים.

 

 

 

שי גינות

שי גינות היא צלמת הטבע המובילה בישראל. ספרי הצילומים שלה הם רבי מכר וצילומיה מאיירים פרסומים רבים.

גינות הגיעה אל הצילום דרך עבודתה בבוטניקה. בצילומיה היא מאחדת את גישתו הקפדנית של המדען עם רגישותו של המשורר. צילומיה משקפים את האהבה ואת הכבוד אותם היא רוחשת לטבע.

היא אינה מתערבת, מעצבת או משנה את המציאות אשר נשקפת בעדשת המצלמה. כאן נפגשים בחלל – זמן הצורה והאור של המציאות עם מצב רוחה וקובעים את רגע החשיפה – רגע אשר לעולם לא יחזור. עבורה צילום-טבע הוא כמו שירה, השתקפות של חוויה אישית. זוהי אותה גישה מאוד פרטית, כמעט מיסטית, אשר הופכת את תיעודה את הטבע לאומנות יפה.

 

יצירת נשיפות הרוח …..

 

הילדים קיבלו קשיות מתקפלות ויכלו בעזרתן לנווט את הצבע הנוזלי על ידי נשיפות.

פעולה מוטרית קוגנטיבית חשובה מאוד אשר מפתחת קשר של יד מוח עין.