מאמרים ספטמבר 2018ספטמבר 2018

מיכל גבאי

gabbaymichal@gmail.com‏

לחנך היום לקראת עולם המחר

נושא הירחון שלנו הפעם הינו “מעצבים את העתיד” ואני חושבת לעצמי: “איך מעצבים משהו שלא יודעים?” הרי אין לנו שום מושג אמיתי על איך יראה העתיד שלנו ושל ילדינו.

אז איך יראה העתיד? אנחנו יכולים לנחש על סמך העבר, או להסתמך על תחזיות מושכלות של “יודעי דבר”, אבל כנראה שלא נוכל לחזות הכל ובטוח שאיננו יודעים את מה שאנחנו עדיין לא יודעים…

ואיך בכל זאת מכינים את הילדים של היום לחיות בעולם הלא נודע של המחר?

לפני יותר מ-100 שנים, מריה מונטסורי עשתה בדיוק את זה. היא הבינה משהו על ילדים ועל דרכי הלמידה שלהם ובנתה עבורם סביבת למידה שבה ישנו דגש רב על הקנייה של כלים ללמידה (לעומת הקניית הידע עצמו).

ואכן, במציאות שלנו היום, הידע עצמו הוא נגיש וזמין בקלות, ואין לנו צורך כמעט בידע שהושקעו משאבים רבים בלמידתו. אם נרצה לדעת מתי פרצה המהפכה התעשייתית, למשל, נחפש בקלות בגוגל, גם אם קיבלנו 60 במבחן בהיסטוריה.

האם אתם יודעים אגב, שמי שאחראיים למהפכת הידע העולמית הזו, הם “ילדי מונטסורי” בעצמם? סרגיי ברין ולארי פייג’, המייסדים של גוגל, גדלו בחינוך המונטסורי ואף מייחסים את הצלחתם לגן המונטסורי בו היו בגילאי 3-6.

בעידן של היום, גם במערכות החינוך הקונבנציונלי ישנה כבר הבנה שהידע הוא משני בחשיבותו לעומת למידה של דרכי למידה (הבנה שעדיין מיושמת רק בחלקה, אך זו התחלה).

נהדר! אבל זה ממש לא כל הסיפור.

“כלים ללמידה במקום ידע” זו הבנה חשובה, אבל היא נשענת על הבנה עמוקה עוד יותר.

לפני שאנחנו מציידים את האדם בכלים לצבירה של ידע דידקטי, אנחנו צריכים לצייד אותו בכלים לחיים.

המטרה הראשית של החינוך המונטסורי הינה בניית האדם, לכן חינוך מונטסורי נקרא גם “חינוך לחיים – Aid to life”.

כשילד נמצא בגן מונטסורי, הוא לומד להכיר את עצמו ולטפל בעצמו. הוא לומד להיות עצמאי ומפתח מיומנויות חיים יומיומיות שמאפשרות לו להיות חלק פעיל וחשוב בקהילת הגן.

הוא בונה עמוד שדרה פנימי חזק, המאפשר לו לרקום קשרים חברתיים בריאים.

כתוצאה מכך, הילד מפתח תחושת מסוגלות גבוהה ובטחון עצמי.

זה סודה של ההצלחה.

כשהאדם נשען רק על מה שהוא יודע ולמד, הוא חושש מכל מה שאינו יודע.

אך כשהאדם נשען על עצמו והוא בטוח בעצמו, הוא מסוגל להתמודד עם אתגרים חדשים, לחשוב על פתרונות יצירתיים ולהתמיד בחתירה להצלחתם.

אדם כזה, יהיה מוכן לקראת הלא נודע של עולם העתיד.

 

אז איך תרצו שיראה העתיד של הילדים שלכם?